DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİM ÇOK ÜZGÜNÜM

   Uzun yıllardır kuruluşunda birçok akrabamın emeği olan "Of-Hayrat Kültür ve Yardımlaşma derneği" lokallerine gidemezdim. Nedeni; kapalı mekanda içilen sıgaradan ve dernek lokalinde içkili hizmet verilmesinden dolayı duyduğum rahatsızlıktan bu ortamlarda bulunmak istemiyordum.

   Şu sıralar derneğimizde esaslı bir restorasyon yapıldı, kanunen yasak olmasına rağmen, lokal bünyesinde sıgara içilmesi devem ederken sıgara içmeyenler için bir bölüm ayrıldı.
   Başkan Ruhan Çakıroğlu ile, birçok hemşerimiz adına şikayetlerini aktardığımda yeni lokalin kesinlikle içkisiz olacağını, Derneğimizde sosyal  çalışmalara hız verileceğini defaatle söyeledi.
   Bunun üzerine sitemizde, tarafıma ait olan www.ofhayrat.com ve www.fatihhahber.com sitelerimde hemşehrilerimizin derneğimize sahip çıkması için övgüde bulunduğum bir çok yazı ve haber yayınladım.

   Üzgünüm, sizlere yalan haber vermişim, Dernek başkanımız Ruhan Çakıroğlunun defaatle tarafıma verdiği sözler nedeniyle bende bu haberleri yapmıştım, şimdi öğrendimki Ruhan Çakıroğlunun muhalefetine rağmen! yeni restoranımızda alkollü hizmete başlamış olduğunu duyuyordum.
   Dün derneğe telefon ederek bir arkadaş gurubumuza yemek vermek istedim. Telefondaki bayan görevli restoranın içkili olduğunu söyleyince yıkıldım.  içki içilen bir mekanda arkadaşlarım elbetteki bulunmak istemediler, Bu bizim inanç duygularımızın gereğidir.

   Ben içki içenlerden rahatsız olmam, sarhoş olsalar bile beni rahatsız edemezler, fakat inancımın gereği böyle bir kurumu yaşatmak için katkı sağlamak beni rahatsız eder.
   Buradan bir kazanç elde edileceğinide sanmıyorum, kaldıki inancımıza göre haram olduğunda şüphe olmayan böyle bir ticaretin Of gibi tarihte manevi inancıyla örnek olmuş bir ilçenin derneğinde olması çok acı.
    Bütün Dünyada Of'lular dindarlıkları ile anılırlar, Derneğimizi görenler bu konuda ne düşünecekler, bu konuda tedirgin olmuyormusunuz. ben oluyorum ve Dernek başkanının direnmesine rağmen restoranda içki servisine müsade verenleri kınıyarak. artık çay içmeye de dernek lokaline gitmeyeceğimi beyan ediyorum.

    Bu düşüncelerimden İçki, Sıgara içenler lütfen rahatsız olmasın, Derneğimizin oldukça geniş alanı vardır, Bir katının lüks bir şekilde döşenerek içkili restoran yapılıp, Fransız mutfağı örneği mezeleri ile hizmet vermesini hoş karşılayabiliriz, Tabii eşitlik ilkesi doğrultusunda davranış bekleriz Şöyleki;
    Bizim gibi hassasiyeti olan OF-Hayratlıların istekleri doğrultusunda çalışmalarında dernek faaliyeti içine alınması gerekmektedir.
    Özetleyecek olursak, Yüksek tahsil için bus veriyoruz, Bu küçük ücretler sayısal çoğunluk sağlayalım diye anlamsız kalmaktadır, Bunun yerine derneğimizin bir katında Üniversiteden ve sanat okullarından mezun olmuş  gençlerimiz için mesleki kariyer kursları düzenlenmelidir.

    Türkiyede eğitim maalesef sadece teorik verilmektedir, Gençlerimiz Pratik becerileri olmadan diploma ila hayata salınıyorlar, bu nedenle diplomasını raflardan indirme fırsatı bulamamış gençlerimizin sayısı malesef %80 civarındadır., aldığı eğitimin mesleğini icra edenler çok azınlıktır. Bunun sebebi pratik eksikliğidir.
    Gelin derneğimizde gelişmiş bir bilgisayar laboratuvarı kuralım çağımızın vazgeçilmezi, pekçok mesleğin yeni uygulama aracı olan bilgisayar proğramları konusunda çocuklarımıza akademik kariyer sağlayacak kurslar verelim.
     Of-Hayrat derneğimizin web sitesini ve ihtiyacı olan proğramlar ilçemizin haricindeki elemanlara maaş ödenerek yaptırılmaktadır. Bundan dolayı üzülüyorum, çevremde onlarca bilgisayar mezunu genç var pratik eksikliği nedeniyle işsiz geziyorlar, veya başka bir meslek ile iştigal ediyorlar.

    Bu örnekleri çok fazla artırabiliriz, İkibin öğrenciye burs veriyoruz savunmalarının reel olmadığını kendileride biliyor, Gençlerimiz minnet duygusu içinde olmadıklarından Derneğimizden burs desteği alanlar arasında ahde vefa gösteren yok denecek kadar azdır.
    Çünkü veriyoruz denilen hizmetin anlamı yoktur. Derneğimizin sekreteryasının güçlendirilerek, İş bulma kurumu gibi hemşerilerimiz arasında diyaloğ imkanı sağlanmalıdır. İş ve işçi arayanlar, hatta ciddi gençlik organizasyonları düzenleyerek gençlerimizin bir araya gelerek tanıştığı, ciddi ve mutlu ailelerin kurulmasına vesile olduğu sosyal çalışmalar malesef yapılmamaktadır.

    Derneğimizin bulunduğu yürüme mesafesindeki semtlerde oturanlar dahi derneğimizin yerini bilmiyorlar, bu utanç onların değil derneğimizindir. Bir iki kişilik sekreterya kolayca temin edilecek seçmen kütükleri taraması ile hemşerilerimizin adreslerine  ulaşarak önemli günlerde Tebrik, email mesaj, davet gibi argümanlarla varlıklarını göstermelerini bekliyoruz.

    Derneğimizin tesis edilme amacı budur, Başkan Ruhan çakıroğlu Restoranımızın açılış konuşmasında "Kim bu derneği ve mekanlarını amacı dışında kullanırsa Allahın, Resulullahın, Ahrete göç etmiş büyüklerimizin laneti üzerlerine olsun" şeklindeki duygularına katılmamamız mümkün değil.

    Derneklerimiz yöneticilerin değil hemşerilerimizin tamamının öz malıdır, Yöneticiler gelip geçicidir. Bu mekanlarda toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak davranışlar sergilenmeli, bir kesimin psikolojik baskı altına alınarak bu mekanlardan uzaklaşmasına ortam hazırlanması etik değildir hukuki hiç değildir.
    Malüm olduğu üzere içki ve sıgara kanunen üzerinde yazıldığı gibi sağlığımıza zararlı maddelerdir. toplumsal alanda alenen bunların kullanılması ve kullanımda başkalarının olumsuz etkilenmesine imkan oluşturulması hukuka uygun değildir. gereğinin yapılmasını temenni ederim.

    Bir Of-Hayratlı olarak bizlere layık görülen bu etiketi utançla taşıyacağım için bu yöneticilere hakkımı helal etmiyorum.  hemşerilerimin bilgilerine  Abdullah Gözaydın hayratli@gmail.com

Not: konu ile ilgili evvelce yaptığımız haberler ve yazılarımız

BU ESER SİZLERİN İLGİSİ İLE YAŞAYACAK!
Çok değerli hemşerilerimiz, 1966 yılından beri bölgemizin sorumluluk sahibi insanları İstanbul gibi dostlukları, Akrabalıkları, Komşulukları velhasılım insanlığın bütün erdemlerini öğüten, kozmopolitleştiren sonunda yok eden büyük bir anakent şehirde yaşam mücadelesi veriyoruz.
Bu kargaşa hayatın eseri olarak, değil akraba ve hemşerilerimizi komşularımızı tanıyamaz olduk.  Ailemizi korumak adına evlerimizin dört duvarı arasına sığındık. Etrafımızda ne olduğundan haberimiz yok.
Bu insanca bir hayat tarzı değil. Ülkemizin selameti milletimizin birlik ve beraberliği ile mümkün olacaktır.
Herkesin bir yerlere saklanması, toplumdan kopması ile millet olamayız, var olan devletimizi muhafaza edemeyiz. Bu konu bu kadar önemlidir.
Sağ olsunlar ecdadımız bu koca şehirde kaybolmamak için köklerimizin irtibatının kopmaması için kurumlar kurmuş mekânlar tahsis etmiş. Bu kurumlara ve mekânlara sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.
Doğru şekilde sahip çıkılmayan mekânlar ya elden çıkıyor, yâda amacı dışında faaliyete terk edilmiş oluyor.

Bu gün OF-Hayrat derneklerimizin merkez ve Kadıköy şubesinde büyük masraflarla ailece gelerek yemek yiyebileceğimiz, içkisiz hizmet vereceği vaat edilen çok nezih lokaller yapıldı.

Buraları sahipsiz bırakmayalım. Bu mekânlara gelip kaliteli hizmeti çok ucuza almamıza ilaveten hasretiyle yandığımız toprağımızın insanları ile tanışalım, ailelerimizle gelerek tanışmalarına vesile olalım, kaybettiğimiz hemşerilik ilişkilerimizi geliştirelim, ancak bu takdirde var olacağız, aksi takdirde çocuklarımız ya davulcuya yada zurnacıya varacak, hiçbirimizin ellerinden çıkarmaya kıyamadığı ata yadigarı topraklarımız kültürümüze yabancı damatlar ve gelinlerin istilasına uğrayacak.
Buradan bölücülük yapmak istemiyorum, kesinlikle böyle bir amacım yok fakat gençlerin görsel hevesleri ile kurulan yuvalarda kültür farklılıkları nedeniyle mutlu bir birliktelik mümkün olmuyor. Bir taraf ödün verirse hayat ona zindan oluyor.
Çocuklarımıza bu kötülükleri yapmayalım. İstanbul’da pek çok derneğimiz var bu derneklere katılalım, çocuklarımızın gençlik ve hanım kollarında faaliyetlerine teşvik edelim.
Ve mutlaka derneklerimizi ve onların işletmelerini yaşatalım, yeni dostlukların kurulması ancak bazı mekânların var olması ile mümkün oluyor. Buraları bağışla değil hizmet satın almakla yaşatırsak hem çocuklarımızın burs ve çeşitli eğitim ve sosyal dayanışma desteği alınmasını sağlayacaksınız, hem de kültürümüzü yaşatacaksınız.

Lütfen rica ediyorum, arz ediyorum, Lokallerimize oyun oynamaya, alkol almaya değil, sosyalleşmeye, kültürel ve sosyal dayanışmaya gidelim.
Diğer ihtiyaçlarımız için gidecek mekân çok, bu mekanları aile yuvası haline getirmek hepimizin boynunun borcudur.
Buraları nefsimizin isteklerine kurban etmeyelim. Teşekkür ederim Çok değerli hemşerilerim
Abdullah Gözaydın   hayratli@gmail.com

   Of-Hayrat derneği Restoranı açılış töreninden resimler ve menü listesi
 

                    Of-Hayrat derneği Restoranı açılış töreninden resimler ve menü listesi