Trabzon Hayrat Hürriyet mahallesi Tozoğullarından Behlûl, Mehmet, Abdullah'ın torunu Şenol Tozoğlunun Oğlu Mert Sacit Tozoğlu 11.12.2011 tarihinde geçirmiş olduğu elim bir kaza sonucu hayatını kaybetti.
 

  Mert Sacit Toz, Hayatının 21. sonbaharında takdiri ilahi gereği aramızdan ayrıldı, Bu takdiri rahatlıkla kabul etmek mümkün değil, Rabbim bizlere metanet, sabır, kuvvet ihsan eylesin.
   Aile, Mahalle, Okul çevresi tarafından ziyadesiyle sevilen Mert Sacit, Adı gibi Mert ve hoşgörülü yaşadığı hayatı nihayete erdiğinde sevenlerinin perişan hali, kendisinin kişiliği hakkında bilmediklerimizi ortaya koymaya yetti.

   11.12.2011 akşamüstü Kuruçeşme sahilinde motosikletle seyrederken, yolun sağında duran bir ticari taksinin aniden U dönüşü yaparak önüne çıkması sonucu kaza meydana geldi, Kaza sonrası şuuru kısmen açık olan merhum Mert Sacit, Hastahaneye aynı taksi ile 30 dakikada gidebildi, iç kanaması fark edilemeyen merhum hastahaneye ulaştığında fenalaşmıştı.

    Acilde tomografiye alınan merhum hayatını kaybetti, Müdahaleler fayda vermedi. 21. doğum gününü kutlayalı on gün olmuştu,   Merhumun ailesi ve binlerce arkadaşı büyük bir kedere boğuldu. Geride bıraktığı hayatı paylaşanlar merhumun ölümünü kabul etmeleri uzun zaman alacak. Lakin ilahi kader her nefse dilediği kadar bir ömür tayin etmiş, Mert Sacidimizin ömrü bu kadarmış, kabul etmemenin isyan olduğu bilinciyle kendimizi kontrol etmeye çalışıyoruz. Rabbim sevenlerine sabır ve metaneti bolca versin.

    Büyük dayısı olarak, Yıllardır, yüzlerce böyle acı haberleri sizlerle paylaştım, Vefat eden nice kimseler gördüm, En acı şekilde aramızdan ayrılmışlardı.
   Ölüm en büyük nasihattir, Hepsi bir yana Mert Sacit'in ölümü 61 yaşımda, daha öğreneceğimiz çok şeyin olduğunu bir kez daha anladım, Günümüzde gençler basit yaşıyorlar, hayatı bütünüyle paylaşıyorlar, Bu nedenle olsa gerek çok sıcak dostluklar kuruyorlar, Biz yetişkinler hayatı çok ciddiye alıyoruz, o denli ciddiye alıyoruz ki bu geçici hayatta, kırmadığımız kalp yok gibi.

    Mert Sacit'in ölümü üzerine gerek sosyal paylaşım sitelerinde, gerekse cenazeye katılan merhumun arkadaşlarının samimiyeti beni utandırdı, birçok önyargımı yok etti, çocukların tamamı perişandı, kimileri acılarını içlerine akıtıyor, lakin yüzlerinde o derin acı açıkça dışarı vuruyordu, birçoğu bu metaneti gösteremiyor, olduğu yerde yıkılmış gözyaşlarına boğuluyordu.  Hayatı sevmek için yaşadığımız doğru, sevmenin yolu sevilmekten geçiyor, Sevilmek içinde karşılıksız, önyargısız, basitçe sevmek gerekiyor.

     Biz yetişkinler çok şeyler biliyoruz, fakat kendimizi gereğince sevdiremiyoruz, Çünkü şu geçici üç günlük hayata olduğundan daha fazla değer veriyoruz, Verilmesi gereken değerin çevremizdeki insanların kalplerini kazanmak olduğu sanki hiç aklımıza gelmiyor. Allah'ın rızasının hayatı bütünüyle severek yaşamaktan geçtiği bizlere öğretilmemiş sanki. bir şeyler vererek, Hükmederek, maddi imkanlarla üstünlük sağlayarak sevileceğimizi sanıyoruz.

     Evet bu çağın yetişkinleri, Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var, öncelikle yalan olan bu hayatı fazla ciddiye almayarak, mevcut ömrümüzü kalp kazanmak için harcamamız gerektiğine inanıyorum.  Allah'ın rızasının buradan geçtiğini öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü Allah'ın bizim hiçbir şeyimize ihtiyacı yok, Allah birbirimize karşı olan sorumluluğumuzun gereğini yapmamızı istiyor bizden. Bizim en büyük önderimiz için sav. "Muhammedûl emin" tanımlamasını müşrikler dahi kabul ediyordu.

     Sevdiklerimizi karşılıksız severek böyle sevilmeyi rabbim bizlere nasip eylesin, Ruhun şad olsun Merdim, Vesilenle yaşadığım birçok mucizenin gereğini başarmayı Rabbim bana nasip eylesin. Sevenlerine Yüce Allah'tan sabır, metanet niyaz ederim.

      Rabbimin Rahmeti, Merhameti, Bereketi, selameti üzerine olsun Amin.

 
 
mert-cenaze (2) ile sivilhareket
 
mert-cenaze ile sivilhareket
 
mert-cenaze (1) ile sivilhareket
Masum bütün ölümler, Ateşte, yanmak, Suda boğulmak, Kazaya kurban gitmek, Doğum esnasında ölmek gibi ölüm vesileleri "Hükmü şehid" Olduğunu sevgili peygamberimiz (Sav) müjdeliyor. Mübarek olsun şahadetin Evlat!, Rabbim bizlere de sabır nasip eylesin.

sacittoz ile sivilhareket