11 haziran 2005 İstanbul / Fatih Grant Anka  oteli  toplantı salonunda  düzenlenen  Markadan Modele Vizyon arayışları  toplantısı yapıldı yukarıda karelerde görülen hemşerilerimiz toplantıya  katıldılar.
   Toplantı 
Of Kaymakamı Cengiz Yücedalın konuşması ile başladı. Of ilçesinin 3. sınıf bir ilçe olmasına rağmen mevcut  ağırlığı ile pek çok ilçeden fazla potansiyeli olduğunu beyan ederken  (sayın kaymakam konuşmasına başlarken konuşmasında sadece of  ilçesi adını kullanırken aslında  hayratı da kastettiklerini beyan etmesi  bazı hemşerilerimizin hoşuna giderken bazılarımızın manalı gülümsemesine vesile oldu. konuşma sonuna kadar Hayratı da içine alan bir proje bekledim  ama gelmedi. bütün hayaller of ve of'luluk üzerine kurulmuş hayratı doğrudan ilgilendirecek tek tasarı düşünülmemiş)  sayın  kaymakam gurbette başarı kazanmış hemşerilerimizin of içinde bir şeyler yapması gerektiğini belirtirken  birlik beraberliğin nasıl bir güç oluşturacağını bazı çizgi film kahramanlarını misal vererek örneklemesi garip karşılandı. bizim kültürümüzde birlik beraberliğin ne olduğunu çok güzel anlatacak vecizeler.hadisler,en önemlisi ayetler vardır. örneklerin yerli kültürden seçilmesini dilerdik. Birde beni bu toplantıya katılan of tan gelen misafirlerin kompleksindenimdir bilmiyorum çok modern entel tabirlerle konuşmaları oldu.zaten toplantının ismi de aynı duygunun eseri olmalı.
    Proje tanıtımını Of bld. bşk. Oktay Saral yaptı.  Sayın Saral ilçenin sosyo ekonomik durumu hakkında bilgiler verirken izleyiciler  sanıyorum dehşete düşmüşlerdir . Çünkü ilçede eğitim iflas etmiş bu yıl ÖSS de %1.5 başarı yakalamış  son beş yılın ortalaması %5 
     ilçe yerli nüfusu kaybederken  doğu ve güneydoğudan büyük göç almaktaymış  çok yakında  yerli halkın azınlığa düşerek  doğu kökenli vatandaşlarımızın sivil idareyi ele alabileceği endişesi  taşımaya başlamışlar.
    İlçede ve bölgede acilen göçün önünü kesecek projeler geliştirerek İnsanımızın kendi memleketinde yaşamasını sağlamak gerektiği vurgulanırken sayın Saral sine vizyon aracılığı ile krokilendirdiği projelerini sundu hep iş alanında organize sanayi bölgesi çalışması bekledim ama böyle bir çalışma sunulmadı genelde şehircilik açısından ve turizm açısından  mevcut hayat standardının  yükseltilmesi projeleri anlatıldı.
    ilçenin Çaykara boğazına doğru gelişmesi planlanmış. bu konukların pek çoğuna akılcı gelmedi. burada politik tercihlerin kullanıldığı imajı hissedildi lakin kimse tarafından dile getirilmedi.
    Garajların 5km Çaykara boğazına taşınması yine of'un doğusunda bulunan hemşerilerimizin hoşuna gitmedi.
    Toplantı sonunda konuklara söz verildi pek konuşma yapmak isteyen çıkmadı.  Cemal onur,Niyazi Musaoğlu,Ahmet Ömeroğlu,erdal saral,cemal akyıldız,halil saral,Ali kurumahmutoğlu kısa kendi duygularını ifade eden konuşmalar yaptılar.
     İlçemizden göçün önlenmesi için fazla somut bir proje ortaya konmadı  aslında bölgede iş potansiyelini arttırmak için öncelikle organize sanayi bölgesi  acilen yapılmalı zaten şu sıralar kalkınmakta öncelikli  ve teşvik verilen bir il konumundayken bölgeye sanayi yatırımı gelmeli  başta ( yeşil çay ) fabrikası bölgenin ihtiyacı olan sanayi mamulleri üretim  tesisleri, Rusya pazarına yönelik konfeksiyon, diğer tekstil sanayi ve boşa akan derelerimizin ıslahı ile enerji üretimi, madencilik (bölgede pek çok atıl maden mevcut) büyükbaş hayvancılığı alternatif tarım ürünleri  gibi pek çok  potansiyel hiç konuşulmadı.  sadece modern şehircilik ve turizm potansiyeli gündeme getirildi.
    Ayrıca ilçemizin insanlarının irtibatsızlığından bahsedilirken  çağın en önemli iletişim aracı Internet kullanımı  hiç konu edilmedi kendimi matbaayı yüzlerce yıl kabullenmeyen Osmanlı devrinde gibi hissettim. çünkü hala of ilçemizin resmi bir sitesi yok bireysel çalışmalarda yetersiz   www.oflular com a girdim ilçe hakkında bir tek idari irtibat bilgisi   bulamadım. idari çalışmalar hakkında da bir sayfa yok sadece coğrafi tanıtım sitesi  acilen kaymakamlık ve belediye kendi web sitelerini oluşturarak geliştirdikleri projeleri sitelerinde yayınlayarak  hemşerilerimizin bilgisine sunmalı gelecek eleştirileri almalı ve değerlendirmelidirler. 
    Çağ artık dünkü çağ değil  Niyazi Musaoğlunun dediği gibi bizler çağın teknolojisi cep telefonlarını sadece açıp kapama bilgisine sahibiz  yeni nesil bu makinelerle pek çok şeyler yapıyor  onlara  fırsat vermeli  derken benim duygularıma tercüman oldu kendisine teşekkür ederim
     Bu toplantıda burada böyle biterken bu toplantıların daha donanımlı konu ile ilgili akademisyenlerden faydalanılarak hazırlanmış projelerle insanımızın karşısına çıkılmasını dilerken herkese sonsuz şükranlarımızı sunar iyi güzel niyetlerinde başarılar dilerim
  site operatörü: Abdullah Gözaydın  a@hayrat.net    0535 7465548